Blog

Přečtěte si články z našeho blogu.

Historie a vznik únikových her neboli únikových místností

Únikovky jsou dobrodružnou hrou odehrávající se v reálné místnosti, kde jsou hráči zamčeni a musí společně hledat stopy i řešit hádanky, aby mohli z místnosti uniknout během určeného časového limitu.

Ačkoli únikové hry začaly vznikat nedávno, jejich původ sahá až do řecké mytologie. Když to vezmeme z dávné historie, tak za jakousi první únikovku lze považovat labyrint – složité bludiště, které má původ v Řecku. Jejich mytologie říká, že byl postaven pro krále Minose, aby v něm uvěznil Minotaura. Athénský hrdina Theseus musel projít labyrintem, aby ho našel a zabil. A poté musel nalézt cestu zpět z bludiště.

Labyrinty zůstaly dodnes oblíbené. Stačí se podívat na anglické zahrady, bludiště Hampton Court nebo třeba v příbězích o Alence v říši divů, Harrym Potterovi či The Shining. Mezi další moderní příklady patří kukuřičné bludiště, která jsou populární zejména v USA nebo třeba zábavné domy.

Původní koncept únikových her vychází z videoher „Escape Rooms” nebo „Escape games”, kdy hráč je uvězněn v místnosti, ve které musí komunikovat se svými virtuálními postavami. Hlavním cílem je, aby odhalil stopy, vyřešil hádanky a mohl z ní uniknout a dostat se tak na další úroveň. První nejúspěšnější videohra „Escape Hame, Crimson Room” byla vytvořena v roce 2004 Toshimitsu Takagim.

Během čtyř let se tyto hry staly neuvěřitelně populárními, proto Japonce Takao Katoa napadlo, že by byl dobrý nápad, kdyby se hráči mohli naplno ponořit do hry. K tomuto prvotnímu nápadu ho přivedl jeho spolužák hrající online verzi únikové hry.

Takao Kato chtěl vytvořit své vlastní dobrodružství, příběh a pozvat lidi, aby se stali jeho součástí. Tyto hry se nejdříve konaly v barech nebo klubech a vstupenky na ně byly velmi rychle vyprodány. Jeho nápad se tak ukázal velmi populární a v roce 2008 japonská společnost SCRAP přetvořila původní koncept z videoher na skutečnou únikovku a vznikla tak první reálná úniková místnost „Real Escape”. Principem hry bylo umístit hráče do uzavřené tematické místnosti a nechat je řešit hádanky, během určeného časového limitu. Hry se stávaly oblíbenými, proto se postupně začaly objevovat i v ostatních částech Asie, Japonska, Evropy a následně se rozšířily do Ameriky, Austrálie a Ruska. Prvním místem v Evropě, kde se začaly množit únikové hry, byla maďarská Budapešť, v níž v roce 2011 byla založena úspěšná Parapark. Jejím autorem byl Attila Gyurkovics, který tvrdí, že při její tvorbě údajně neměl žádné informace o svých japonských předchůdcích.

O rok později se otevírá první franšíza Hint Hunt. Dále se únikové hry začaly objevovat v Rumunsku a o rok později se objevila únikovka i ve Švýcarsku, kde ji pro své studenty uspořádal učitel gymnázia, který se inspiroval maďarskou předlohou, počítačovými hrami a světem vědy. Pomocí této hry chtěl svými studentům pomoct vybudovat si vztah ke vědě. Jeho nápad se těšil velkému nadšení jak mezi studenty, tak jejich rodinami a kamarády, tak se rozhodl hru zpřístupnit i ostatním a vytvořil firmu Adventure Rooms, která má nyní více než 30 poboček po celém světě.

Ve stejném roce byla ve Spojených státech amerických vytvořena společnost SCRAP pod názvem „Real Escape Games.” Hint Hunt v roce 2013 dále tento koncept exportoval i do Velké Británie a následně do Francie. Rok 2013 byl také začátkem únikových her v Kanadě. Od roku 2017 existují dokonce i několik únikových místností i na Royal Carribbean cruise – výletních lodních.

Nyní se ve spoustě amerických měst únikové hry těší tak velké oblibě, že mají k dispozici řadu únikových her, ve kterých je uvnitř několik dalších únikových místnosti (většinou 7 nebo 8 tematických místností různé obtížnosti). Hráči se tak mohou ke hře znovu vracet pro nové a nové výzvy.

V České republice nalezneme nejvíce únikových her v Praze, kde jich je více než 120. Společnost Puzzle Room je druhou únikovkou otevřenou v Čechách a nabízí hned několik místností – Golemova skrýš, Stroj času. Některé firmy provozují více témat na jednom místě a jiné jsou zase zaměřeny na hry využívající technologii virtuální reality. V Česku nalezneme i venkovní únikovky či hry využívající rozšířenou realitu.

PUZZLE ROOM přináší hráčům nejlepší únikové hry již od roku 2014 a je jednou z nejmodernějších a nejkreativnějších únikovek na světě. Její pobočky naleznete i ve světě - Švýcarsku (Zurichu a Winterhouru), Brazílii (Sao Paulo a Curiba) a nově také v Chorvatsku.

Aktuálně je na celém světě více než 8 000 únikových místností a jejich počet neustále roste. A není se čemu divit. Touha hledat stopy, řešit úkoly a dostat se z místnosti je tu s námi již od pradávna. Zarezervujte si svůj jedinečný zážitek z únikové hry v Puzzle Roomu ještě dnes! :-)

Zdroje:

lockacademy.com
breakoutgames.com

Řekli o nás

 • skvelá zábava s rozumom

  premyslena a napadita hra... krasne dekoracie. cele to malo hlavu aj patu :) boli sme aj s dvoma malymi detmi - povazovali to za najlepsi bod prazdnin :)

  Maria P. - Tripadvisor

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Ocenění

Tripadvisor TrendEvent

Úniková hra jako dárek?

Dost bylo pletených ponožek! Darujte něco originálního a nevšedního. Je to trochu klišé, ale zážitek je nejlepší dárek, který můžete někomu věnovat. A PUZZLE ROOM, úniková hra plná zábavy, napětí a luštění, opravdovým zážitkem je.

Více o voucherech

Tento web využívá soubory cookies. Používáním webu vyjadřujete svůj souhlas s jejich užitím.