Blog

Přečtěte si články z našeho blogu.

Tipy, jak úspěšně vyřešit jakoukoliv únikovou hru

Milujete únikovky, ale nevíte, jak je hrát? Nebo jste ještě v žádné únikové místnosti nikdy nebyli a chtěli byste ji vyzkoušet? Ať už jste únikovku někdy hráli nebo ne, tak Vám dáme pár tipů, jak úspěšně zvládnut většinu úkolů. A nemusíte se ničeho bát, v mnoha případech není třeba si nastudovat nějaké extra znalosti, cílem je užít si zábavu se svými přáteli. Únikové hry jsou koncipovány, tak aby to zvládl každý účastník. A přece jen jde o zábavu pro každou věkovou kategorii.

Sedm tipů, jak na to:

 1. Stanovte si tým, lídra týmu a rozdělte si úkoly.
 2. Zorientujte se v místnosti.
 3. Hledejte různé nápovědy a hádanky.
 4. Organizujte a shromažďujte si všechny nalezené věci na jedno místo.
 5. Nehledejte složitost a chytáky v úkolech.
 6. Soustřeďte se na jednotlivé úkoly.
 7. Využijte nápovědy.

Stanovte si tým, lídra týmu a rozdělte si úkoly

Vytvořte si správný herní tým a stanovte si, kdo bude lídr. Sice se to nezdá, ale velikost skupiny je důležitá. Pokud je Vaším cílem se jen pobavit s přáteli, zvolte klidně tým o více hráčích. Je-li Vaším cílem pokořit rekord, tak je vhodnější volit menší skupinu, nejlépe dvou osob, kdy se tak budete navzájem doplňovat a moci lépe soustředit na úkoly.

Základem úspěšného vyřešení hry je spolupráce a kooperace. Pokud bude celou hru řešit úkoly a hádanky jen jeden hráč, k úspěšnému konci to nepovede. Proto je velmi důležité během hry vzájemně komunikovat.

V případě nelineární hry, kdy je možné v jednu chvíli řešit i více úkolů nebo použít více předmětů, je vhodné si úkoly mezi sebou rozdělit. Tím výrazně zkrátíte čas nutný k vyřešení, celá hra bude efektivnější, a navíc se zapojí všichni. V případě lineární hry není třeba si nic rozdělovat, vždy řešíte pouze jeden úkol nebo používáte pouze jeden předmět v danou chvíli a úkoly na sebe přímo navazují. Takže pokud nevyřešíte daný úkol, tak nemáte možnost vyluštit další a může Vám něco k další hádance chybět.

Zorientujte se v místnosti

Rozhodně nedoporučujeme dělat začátečnickou chybu, že jakmile vkročíte do únikové místnosti, tak se rozběhnete do všech koutů a chaoticky pobíháte sem a tam. Je to sice možnost, jak začít, ale mnohem efektivnější je nejdříve se v klidu rozhlédnout po místnosti, podívat se, kde co je a popřemýšlet, které předměty jsou součástí hádanky a jaké jsou pouze součástí místnosti.

Hledejte různé nápovědy a hádanky

Hned při vstupu do místnosti se rozdělte a hledejte nápovědy, úkoly, předměty… mezi nejčastější skrýše patří místa pod stolem, pod koberci, ve vázách, v knihách, mapách apod. A myslete na to, že kam nedosáhnete ze země, tam nejspíš řešení nebude, ani rozebírat zásuvku či jiné předměty není správný směr. Hry jsou ve většině případů koncipovány tak, abyste snadno našli hádanky, aniž byste museli lézt po židlích, stolech a jinak složitě hledat.

Organizujte a shromažďujte si všechny nalezené věci na jedno místo Všechny nalezené předměty, nápovědy si odkládejte na jedno místo. Máte-li více podobných předmětů, seřaďte je a hledejte souvislosti. Jakmile vyřešíte hádanku, použijete klíč nebo předmět dejte si ho stranou. Ve většině případu se vždy jedna nápověda a jeden předmět použije jen jednou, pro jednu hádanku.

Tipy, jak úspěšně vyřešit jakoukoliv únikovou hru

(Ne)hledejte složitost a chytáky v úkolech

K úspěšnému vyřešení hádanek ve většině případu není potřeba speciálních znalostí, stačí Vám „jen” to co najdete v místnosti a trocha „selského” rozumu. Přece jen máte na zdolání hry 60 minut, a to není až tak moc času na zbytečně složité úkoly.

A myslete na to, že pokud se Vám během hry delší dobu nedaří najít snadnou odpověď na hádanku, je pravděpodobné, že jste stále nenašli všechny potřebné informace k vyřešení.

Nepropadejte panice, hádanku přeskočte a jděte řešit jiný úkol, vrátit se k ní můžete později. Ale jsou také hry, kde v místnostech je pár chytáku, aby vás zmátly a neměli jste celou hru vyřešenou během pár minut. Tip – nic není tak, jak se může na první pohled zdát.

Soustřeďte se na jednotlivé úkoly

Nikdy neřešte více úkolů najednou. Mnohem efektivnější je řešit každý úkol zvlášť. Navíc předejdete tak zmatkům a ušetříte čas.

Využijte nápovědy

Nevíte si rady a čas ubíhá? Zaseknete-li se na místě a nevíte, jak dál, můžete využít nápovědy, která Vás posune dál a Vy tak budete mít šanci hru dohrát dříve, než vyprší časový limit. Doporučujeme si vždy dopředu zjistit podmínky nápovědy a domluvit se s room masterem. V některých hrách je nápověda na vyžádání a někde ji zase dostanete automaticky. A pozor na to, protože někde můžete za použití nápovědy dostat pokutu např. 5 minut.

A nakonec doporučujeme zvolit si správnou úroveň hry. Jste-li začátečníci v hraní únikových her, zvolte jednoduší, v případě, že máte již několik únikovek za sebou, můžete volit pro pokročilejší hráče.

Řekli o nás

 • skvelá zábava s rozumom

  premyslena a napadita hra... krasne dekoracie. cele to malo hlavu aj patu :) boli sme aj s dvoma malymi detmi - povazovali to za najlepsi bod prazdnin :)

  Maria P. - Tripadvisor

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Ocenění

Tripadvisor TrendEvent

Úniková hra jako dárek?

Dost bylo pletených ponožek! Darujte něco originálního a nevšedního. Je to trochu klišé, ale zážitek je nejlepší dárek, který můžete někomu věnovat. A PUZZLE ROOM, úniková hra plná zábavy, napětí a luštění, opravdovým zážitkem je.

Více o voucherech

Tento web využívá soubory cookies. Používáním webu vyjadřujete svůj souhlas s jejich užitím.